Absztrakt, bevezető
2011-ben kezdődött el az a kutatássorozat, amely a nappali tagozatos egyetemisták politikai gondolkodását és attitűdjeit vizsgálja szociológiai módszerekkel. A 2013-ban, 2015-ben, 2019-ben és 2024-ben megismételt Aktív fiatalok kutatás alkalmas arra, hogy folyamatokat tárjunk fel, és megértsük a hallgatói réteg véleményének alakulását.
Jelen cikk közelebbről azt vizsgálja, hogy a hallgatók politikai érdeklődése és demokráciával kapcsolatos álláspontja hogyan alakult 2011 óta. Abból a hipotézisből indul ki, hogy elég idő telt el ahhoz, hogy következtetéseket lehessen levonni az elmúlt 15 év felülről irányított, rendszerközpontú politikai szocializációs folyamatainak eredményéről. Az elemzés arra az eredményre jut, hogy az Orbán-rezsim hatalomra jutása óta eltelt 14 évben szocializálódott egyetemisták politikai érdeklődése mindig magasabb, mint az ifjúsági átlag, és folyamatosan növekszik a demokrácia iránti elköteleződésük is. A demokrácia magyarországi variánsával szemben azonban szélsőségesen elégedetlenek, amellyel kapcsolatos véleményüket a szűk referenciacsoportjukban osztják meg leginkább.
Kulcsszavak: nappali tagozatos egyetemisták, politikai érdeklődés, demokrácia versus diktatúra, pártos polarizáció, politikai szocializáció