A VÉRADÁSTÓL VALÓ TÁVOLMARADÁS OKAINAK EMPIRIKUS VIZSGÁLATA
PDF (Hungarian)

How to Cite

Dorner, László. 2024. “A VÉRADÁSTÓL VALÓ TÁVOLMARADÁS OKAINAK EMPIRIKUS VIZSGÁLATA”. Y.Z. - A NIT ifjúságszakmai folyóirata 4 (1.). https://doi.org/10.69961/Y.Z.2024.1.3.

Abstract

Az önkéntes véradás egy olyan, a társadalmi térben megvalósuló egyéni proszociális viselkedésforma, amely nélkül egyetlen ország egészségügyi rendszere sem működhet megfelelően. Maga a cselekedet, illetve annak motivációs háttértényezőinek vizsgálata mindezidáig számos kutatás homlokterében állt, ugyanakkor kevesebb azon vizsgálatok száma, melyek a véradástól való távolmaradás okait vették górcső alá. Kutatásunk célja hazai mintán megvizsgálni, milyen tényezők miatt maradnak távol a felsőoktatásban tanuló diákok a véradástól.

Eredményeink alapján elmondható, hogy a tűszúrástól és a rosszulléttől, illetve eszméletvesztéstől való félelem, valamely biológiai paraméter miatti kizárás, a helyszínek és időpontok nem ismerete, illetve az időhiány bizonyultak a leggyakrabban említett tényezőknek. Az adatközlőink számára segítséget nyújtana, ha egyszerű, érthető információkat kapna a véradásról, ha valaki elkísérné a véradásra, valamint a könnyen elérhető helyszín és a donorbarát szolgáltatás is.

A döntést leginkább segítő információknak a kizárás okainak, a véradás menetének és a vér további útjának, a véradások helyszínének és időpontjának, valamint a véradás biztonságos voltának ismertetése, más véradók beszámolói szolgálnának.

Mindezen eredmények felhívják a véradási szakemberek figyelmét arra, hogy a potenciális véradók számára fontos segítséget nyújtani a félelmeik leküzdésében, információhiányuk csökkentésében, könnyenelérhető helyszínek és időpontok megtalálásában és minél változatosabb csatornákon történő kommunikációjában.


Kulcsszavak: önkéntes véradás, akadályozó tényezők, félelem, kizárás, donorbarát szolgáltatás

 

PDF (Hungarian)